Pırlanta Rengi (Color)

Pırlantaların çoğu renksiz gibi gözükmesine rağmen aslında aralarında belli belirsiz ton farkları vardır. Genel olarak bir pırlanta ne kadar renksiz (beyaz) ise o kadar değerlidir. Pırlanta renkleri GIA (Amerikan Gemoloji Enstitüsü) tarafından D den Z ye kadar olan harflerle sınıfllandırılmış ve tüm dünyada pırlanta renk standartı olarak kabul edilmiştir.

Pırlanta Rengi

Bir pırlantanın rengi kimyasal kirliliklerin yanı sıra, taşın yapısal kusurları tarafından belirlenir. Karbon atomlarından milyonlarca yıl içinde oluşan pırlantalar da renk, yapısına katılan azot atomlarının sayısı ve karbon atomları ile bağlanış şekillerine göre kendini soluk sarı olarak gösterir. Zaten bu sebeple pırlanta renk skalası pırlantanın renksizliğini (beyazlığını) ifade etmek için kullanılır. Renk, kesimden sonra bir pırlantada en önemli özellik olarak kabul edilir. Bunun nedeni ise insanın önce pırlantanın ışıltısını, sonra rengini fark etmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca her ne kadar yakın tonlar arasında yanılma payı çok olsa da bizimde gözümüzle fark edebileceğimiz pırlanta özelliklerindendir.

Pırlanta Renk Skalası

D renk pırlanta: Tamamen renksizdir. Ekstra beyaz sınıfına girer. Çok çok nadir bulunur. En iyisini isteyenlerin tercih edeceği pırlanta rengidir. Fiyat olarak yüksek değerdedir.

E – F renk pırlanta: Renksizdirler ve ekstra beyaz  kategorisinde yer alırlar. Ancak gemologlar (taş bilimciler) tarafından belirlenebilecek çok hafif renk içerirler. Nadir bulunurlar. Çok iyi kalite ve uygun fiyat olmasını isteyenlerin tercih edeceği pırlanta renkleridir.

G – J renk pırlanta: Beyaz kategorisindedirler. Kendinden daha beyaz (ekstra beyaz) pırlantalarla yan yana gelmedikçe içerdiği çok az renk tonu algılanamayacak, beyaz olarak kabul edilen pırlantalardır. Kalite olarak iyi ve fiyat olarak da caziptirler.

K – M renk pırlanta: Beyaza yakın kategorisinde yer almalarına rağmen çıplak gözle rahatlıkla fark edilebilecek hafif bir renk içerirler. Fiyat olarak çok uygun olup renksiz pırlantaların sonunda yer alırlar.

N – R renk pırlanta: Çok açık sarı renkli pırlantalardır. Küçük boy pırlantalarda dahi renk belirgindir. Fiyatları üst kategorilere göre çok uygundur.

S – Z renk pırlanta: Açık sarı renkli pırlantalardır. Pırlanta rengi olarak tercih edilmeyen ve en uygun fiyatlı renklerdir.

Nelere dikkat etmeliyim?

- En iyisini alırım diyorsanız, D - F arası renk kalitelerini tercih etmeniz uygun olacaktır. Dikkat edin burada aynı zamanda en yüksek fiyatı ödemeyi de kabul etmiş olmalısınız!

- En iyisi olsun ama fiyatı da biraz uygun olsun diyorsanız tercih etmeniz gereken renkler G ve H'dır.

- Beyaz renkli bir pırlantayı çok iyi bir fiyata almak istiyorsanız, I ya da J rengi tercih edebilirsiniz

Pırlanta renkleri konusunda aklınıza takılan sorular varsa lütfen 0212 458 75 75 numaralı telefonumuzdan ya da destek@bellagloria.com adresinden Müşteri Destek birimimize ulaşınız!

 

 

 

Size Özel Fırsatlar!

::after

 

 

Özel Filtrelenmiş Ürün Linklerimiz

::after

 

 

 

::after