Pırlanta Karat Ağırlığı (Carat)

Karat, bir pırlantanın ağırlığını ifade eden bir terimdir. Yirminci yüzyıldan önceki zamanlarda pırlantaların ağırlığı eşdeğer ölçülerdeki küçük keçiboynuzu tohumları ile ölçülürlerdi.  Bugün kullandığımız karat kelimesi, işte bu keçiboynuzu tohumu anlamına gelen "carob seeds" adından gelmektedir.

Karat sözcüğü bazen yanlışlıkla pırlantanın boyutlarını ifade etmek için kullanılır ancak karat aslında metrik bir ağırlık birimidir. Bir karat 0,2 gramdır(200 miligram).

1 karat birimi ifade etmek için 100 ‘puana' bölünebilir. 0.75 karatlık bir pırlanta aynı zamanda '75 puan' ya da 3 / 4 karatlık bir pırlanta olarak tanımlanabilir.

Mücevherlerde kullanılan ve serbestçe satılan pırlantaların çoğu genellikle en fazla bir karat ağırlığındadır. Piyasada satılan tektaş  yüzüklerde kullanılan pırlantalar, ortalama olarak 0,50 karatdan daha hafiftirler.

Ham pırlantalar kesilip tıraşlanarak son halini aldığında, pırlanta toplam karat ağırlığının 2/3'ünü yitirmektedir. Büyük ve kaliteli mücevherlerde kullanılan ham pırlantalar küçük olanlarından daha az bulunabildiğinden, aynı kalitedeki iki pırlantadan iki karatlık olanı, bir karatlık olanına göre çok çok daha pahalıdır.

Pırlantaların ağırlıklarındaki artış, "yüzey" çaplarından çok daha büyük olarak gerçekleşir. İdeal kesimli bir karatlık bir pırlanta yaklaşık olarak 6.5mm genişliğe sahipken, bunun iki katı ağırlıktaki bir pırlantanın genişliği sadece 8.5mm olarak ölçülecek olup bu da %30'dan az bir artışa tekabül edecektir. Aşağıda pırlanta büyüklük- ağırlık ilişkisini gösteren tablo bulunmaktadır.

Pırlanta Karat Ağırlığı

En büyük karat ağırlığı genel anlamda en iyi pırlanta anlamına gelmemektedir. Kesim ve oran gibi diğer unsurları da göz önüne almak gerekir. Sığ kesim bir pırlantanın tablası yani çapı geniş olacak, yani büyük görünecek ama parlamayacaktır. Karatın büyüklüğünün pırlantanın fiyatına önemli bir etkisi vardır. Diğer tüm özellikleri aynı olan 2 pırlantadan büyük karatlı olan her zaman daha pahalıdır.

Ağırlık olarak diğer pırlantanın 2 kat ağırlığına sahip bir pırlanta fiyat olarak 3-4 hatta 5 kat pahalı olabilir.

Nelere dikkat etmeliyim?

- Kesinlikle dışarıda bir pırlanta bakacaksanız baktığınız pırlantanın çapının yukarıda verdiğimiz averaj çaplara çok çok yakın olmasını arayın. Bu şekilde ideale yakın bir kesim alma ihtimaliniz yükselecektir.

- Eğer tektaş alıyorsanız ve bütçe düşünüyorsanız, size genel bir bütçenin iki aylık maaşınız kadar olduğunu söyleyebiliriz. Ama uzun yıllar kullanılacak bir tektaş için mümkün olan en büyük taşı seçmeniz avantajınıza olacaktır.

- Kız arkadaşınızın ya da eşinizin beklentilerini gözönüne alın!. Çevresindeki diğer kadınların taktığı tektaşlar, ya da kız arkadaşınızın örneğin minyon tipli olması taş boyunuzu etkileyecektir. Örneğin 0,50 karat bir tektaşın ince parmaklı bir bayanda görünüşü ile kalın parmaklı bir bayanda görünüşü tamamen farklıdır.

Eğer pırlanta karat ağırlığı hakkında daha çok tavsiyeye ihtiyaç duyuyorsanız 0212 458 75 75 numaralı telefondan ya da destek@bellagloria.com adresinden Müşteri Destek birimimize ulaşabilirsiniz.

 

 

Size Özel Fırsatlar!

::after

 

::after

 

Özel Filtrelenmiş Ürün Linklerimiz

::after

 

 

 

::after