Pırlanta Berraklığı

Berraklık bir pırlanta içerisindeki katışıksızlığın, ayıpların ya da diğer belirleyici özelliklerinin var olması (ya da olmaması) durumunu nitelemektedir. 

Berraklık karakteristikleri her pırlantayı diğerlerinden tümüyle ayrı kılar. Aynı yerde tümüyle aynı inklüzyona sahip olacak iki pırlanta yoktur. GIA, HRD gibi büyük pırlanta derecelendirme herhangi bir pırlantanın berraklık derecesinin belirlenmesinde kullanılan beş faktör bulunmaktadır.

1. Büyüklük : Pırlantanın kapsadığı inklüzyon ne kadar büyük ya da küçüktür?

2. İnklüzyon* sayısı : Pırlantanın için kaç tane inklüzyon bulunmaktadır?

3. Konum :  Pırlantanın inklüzyonlarının yeri nedir? İnklüzyonlar tıraşlı üst yüzün altında bulunur ya da pırlantanın "kalbi" pırlantanın berraklık derecesini tıraşlı yan yüzlerinin altında bulunan inklüzyonlardan daha çok etkilemektedir.

4. Doğal Özellik : İnklüzyonlar pırlantanın dayanıklılığını etkiliyor mu? Büyük tüyler, pırlanta içindeki büyüklüklerine ve konumlarına bağlı olarak tehlikeli olabilirler.

5. Kabartma : İnklüzyon ne derece görünebilirr ? Koyu inklüzyonların yeri beyaz ya da açık renk inklüzyonlara göre daha kolay belirlenebilmekte ve daha kesin bir biçimde derecelendirilebilmektedir.

*inklüzyon = pırlanta içindeki leke ve izler

Pırlanta Berraklığı

GIA Berraklık Dereceleri

GIA (Amerikan Gemoloji Enstitüsü), pırlantaların berraklık derecelerini tanımlamak için bizlere evrensel olarak anlaşılabilir bir metot sunmaktadır. GIA, IGI ya da HRD raporunuzda bulabileceğiniz beş ana berraklık derecesi vardır;

FL / IF flawless/internally flawless (Katmersiz) :
10x'ın altında hiçbir inklüzyon yoktur. İçi Katmersiz: 10x altında inceleme yapıldığında önemli sayılabilecek hiçbir yüzey kusuru ya da inklüzyon bulunmaz. Normalde, kusurların birçoğu, hafif bir taşlama işlemi ile giderilebilmektedir.  Çok nadir, güzel ve pahalı pırlantalardır.

VVS1-2 very very slight incluions : 
Çok Çok Hafif İçerikli: 10x magnifikasyonu altın deneyimli bir pırlanta uzamanı tarafından tespit edilmesi çok güç olan küçük inklüzyonlar. VVS pırlantaları son derece nadir ve güzeldirler.

VS1-2 very slight inclusions : 
Çok Hafif İçerikli: 10x büyüten lupla kolayca görünebilen ya da görünemeyen bir aralıkta bulunan küçük inklüzyonlar içerirler. Tipik VS inklüzyonları, küçük kristaller, tüyler ya da ayrık bulutlanmalardır. Ender bazı durumlarda, VS taşları gözle görülebilir bir inklüzyon içerebilirler.  Mükemmel kalitede pırlantalardır.

SI1-2 slight inclusions : 
Hafif İçerikli: İnklüzyonlar, 10x büyütmeli mercek altında bir uzman tarafından ya da çıplak gözle kolayca görülemeyecek seviyededir. Büyük değere sahiptirler.

I1 / I2 / I3 inclusions :
İçerikli:  Belirgin inklüzyonlar içerirler. Pırlanta mücevherlerde kullanılmaya uygun değildir.

Gerçektte bütün pırlantalar kendilerine özgü ve çıplak gözle görülemeleyen lekeler içerirler. Berraklık pırlantanın bu tür lekelerin derecesi ile orantılıdır. Lekeler pirlantanın fiyatını ve güzelliğini büyük ölçüde etkileyen faktörlerdir.

Pırlanta alırken dikkat etmeniz gereken bir başka unsur olan bu lekelerin çıplak gözle görülüp görülmediğidir. Gözle görülemeyen ve parlaklılığını etkilemeyen lekeler pırlantanın fiyatının daha makul rakamlara getirebilir. Lekelerin pırlantanın içinde bulunudğu pozisyon çok önemlidir. Pırlanta kesicileri bu tür lekeleri minimum düzeyde görülür şekilde kesmek için çok çaba harcarlar. Külah ve kemerdeki lekeler pırlantanın değerini en az etkileyen lekelerdir. Çünkü buralarda bu lekeleri fark etmek zordur. Bazen lekeler bir çok açıdan görülecek bir bölgede bulunabilir. Bu tür lekeler pırlanta değerini çok düşürür.

Berraklık derecesini etkileyen faktörler genel olarak aşağıdaki gibidir.

  1. İz, leke sayısı ve büyüklüğü
  2. Lekelerin gözle kolaylıkla görülüp görülemediği (lupla veya çıplak gözle)
  3. Lekelerin görünüşü ( açık renk mi koyu renk mi? )
  4. Lekelerin doğası ( kristal kapanım mı yoksa taşın içersinde ilerleme riski olan bir çatlak mı)
  5. Lekelerin pozisyonu (tablanın altında yada taç fasetlerinin birbirinin etrafında görülmesi kolay bir yerde mi yoksa tekrar parlatılarak yok edilebilecek bir yerde mi)
  6. Leke tipi ( noktasal, düzlemsel )

Eğitimsiz bir göz lupuyla baktığınızda FI, IF, VVS1 veya VVS2 arasındaki zor ayırt edebilir. Çıplak gözle temiz olan bir VS taş ile lupla bakıldığında temiz olan bir taşın güzellikleri arasında bir fark göremezsiniz.  Berraklığı yüksek bir taş alırken bilmeniz gereken şey, her ne kadar berraklığın yüksek olması fiyatları çok yukarı çeksede, siz çıplak gözle bunu fark edemeyeceksiniz

VS1 ve VS2 taş lupla bile zor fark edilen lekeler içerirler. Bu lekeler genellikle ufak kristaller, tüy, bulutlanma gibi lekelerdir.

SI1 ve SI2 genellikle piyasada en çok satılan berraklık derecelerdir. Bu taşlarda ancak lupla bakıldığında lekeleri görebilirsiniz. SI1 pırlantalarda çıplak gözle yukarıdan bakıldığında lekeleri göremezsiniz.  Bu taşlar makul fiyata alınabilecek güzel taşlardır. Çoğu SI2 pırlantalarda çıplak gözle lekeleri görebilirsiniz.

I1, I2 ve I3 berraklık derecesine sahip pırlantalardan uzak durmak gerekir. Bu pırlantalarda taşın güzelliğini ve dayanıklılığını etkileyecek lekeler bulunmaktadır. Bazen piyasada I1 ve I2 taşlar sertifikasız olarak SI1 veya SI2 olarak satılmaktadır. Eğer pırlanta alırken gerekli araştırmayı yapıp alacağınız taşı incelerseniz, bu tür bir yanılgıya düşmessiniz. Yukarıda örnek olarak I1 ve I2-I3 pırlantalar gösterilmiştir.

Nelere dikkat etmeliyim?

- Şayet pırlantanızda gözle görülebilir leke olmamasınından %100 emin olmak istiyorsanız, "VS2" ya da daha yüksek dereceli pırlantalara bağlı kalmanızı öneririz.

- SI kalitede pırlanta satın alırsanız paranızın karşılığını en iyi karşılığını görürsünüz, ancak gene de siparişinizi kesinleştirmeden önce uzmanlarımıza danışmak en iyi seçim olacaktır. Bu sayede alacağınız pırlantanın gözle görülebilir bir leke içermediğinden emin olabilirsiniz.

- Pırlantanızın berraklık derecesini rengi ile dengelemek de ayrıca iyi bir fikirdir. 

- Eğer almayı düşündüğünüz pırlantanın renk sınıfı D-F ise, VS2 ya da daha yüksek berraklık dereceleri üzerinde odaklanmanız gerekir.

- G-K renk aralığında SI berraklık derecesi ile kombine edilen pırlantalar çok büyük değerdedir.

Eğer hala pırlanta berraklığı konusunda sorularınız varsa 0212 458 75 75 numaralı telefonumuzdan yada destek@bellagloria.com adresinden Müşteri Destek birimimize ulaşınız! 

 

 

Size Özel Fırsatlar!

::after

 

::after

 

Özel Filtrelenmiş Ürün Linklerimiz

::after

 

 

 

::after