Elmas

Ham ElmasElmas, kelime anlamı olarak eski yunan dilinde αδάμας – adámas dan gelmektedir. Adámas'ın anlamı "kırılmayan şey" dir. Elmas bilinen en sert maddelerden biridir ve değerli bir taştır.Karbon elementinin bir modifikasyonu grafit, diğeri ise elmastır. Elmas tarihte ilk defa 6000 yıl kadar önce Hindistanda keşfedilmiş ve çıkarılmıştır.

Elmasın saf karbon olduğu ilk olarak Fransız kimyacı Lavoisier tarafından keşfedilmiştir. Lavoisier, elması yakmış ve yanma gazının sadece karbondioksit olduğunu görünce elmasın karbon olduğu hükmüne varmıştır. Elmas 3547 derecede erir.

Özellikleri

En belirgin özelliği sertliğidir. Mineralojide kullanılan mohs sertlik göstergesinde en yüksek rakamla (10) gösterilir. Bu, diğer bütün mineralleri çizebilmesi demektir. Sertliğinden dolayı endüstriyel aletlerde kullanılması büyük önem kazanmıştır. Işığı kırma indisi çok yüksektir (2,417). Yâni içeri kabul ettiği ışın yansıttığı ışına göre fazladır. Kezâ ışını disperse etme (yani, beyaz ışını renklere ayırma) kabiliyeti de oldukça yüksektir. Elmas, mükemmel bir elektrik izolatörüdür. Kezâ ısı iletkenliği en yüksek olan maddedir. Bu özelliğinden dolayı zarar görmeden kesilebilir.

Elmasın çok nadir bulunması, dayanıklılığı ve optik özellikleri ona güzellik ve mücevher sektöründe kullanılan çok kıymetli bir taş olma özelliğini vermektedir. 

Maden Olarak

Dünyanın en büyük elmas madeniElmas orijinal olarak yalnız Kimberlit Bacaları'nda bulunur. Kimberlit, yüksek oranda magnezyum ve demir bulunduran volkanik kaya kalıntısıdır ve yer kabuğunun derin tabakalarında kanallar şeklinde bulunur. 
Diğer tip elmas oluşumları, muhtemelen Kimberlit'ten aşınmayla veya tortuların başkalaşım geçirmelerinden meydana gelmiştir. Kimberlit kayasında bâzan elmas bulunmayabilir. Bulunma oranı ortalama kırk milyonda birdir. Elmasın bazı yer kabuğu hareketleriyle yukarıya çıktığı kabul edilmektedir. Kısmen de bazı bölgelerde nehir kumlarına karışmıştır.

Elmasın en çok bulunduğu yerler olarak, Avustralya, Güney Afrika (Kimberley’de), Güney Amerika, Endonezya ve Hindistan sayılabilir. Dünyanın en büyük elmas madeni Sibirya'nın Mirna kentinde olup derinliği 525 metre, çapı ise 1,2 kilometredir. Aynı zamanda dünyanın en büyük çukuru olan maden; rezervleri tükendiği için birkaç yıl önce kapatılmıştır.

Pırlanta

PırlantaElmasın 57 fasetli özel kesilmiş haline pırlanta denir. Faset, ışığı yansıtan açılı yüzeylere verilen isimdir. 57 fasetli round brilliant cut (yuvarlak ışıltılı kesim) adı verilen, şu anda kullanılan pırlantaların temel kesimi olan bu kesimi ilk olarak 1919 da Marcel Tolkowsky yapmıştır. Tolkowsky yapmış olduğu matematik hesaplamalar ve ışık kırılma testleriyle, çok derin ya da çok sığ kesimlerde taşın ışığı tekrar yukarı yansıtmadığı için parlaklığında azalma olduğunu keşfetmiştir. Tolkowsky nin kesimi Amerika da pırlanta kesim standartı haline gelmiş ve pırlanta kesiminde Amerikan İdeal Kesimi ya da Tolkowsky Kesimi olarak anılmıştır. Tolkowsky kesiminden sonra matematik hesaplamar bilgisayar yardımıyla yapılmasına rağmen günümüzde çok minör değişiklikler olmuştur.

 

 

Size Özel Fırsatlar!

::after

 

::after

 

Özel Filtrelenmiş Ürün Linklerimiz

::after

 

 

 

::after